Bike and Bed
Trasa Długość
Przebieg    
O trasie
Nadwarciański Szlak Rowerowy- odcinek wschodni 248 km Poznań -
Pyzdry -
Rzgów -
Koło -
zapora na zbiorniku Jeziorsko
Trasa ta to gratka dla miłośników przyrody. Wystarczy wspomnieć, że szlak ten jest poprowadzony w taki sposób, że przez wiele kilometrów trudno spotkać ludzi oraz ich siedziby. Wiele tu natomiast ptactwa oraz innej zwierzyny, zamieszkującej podmokłe tereny nadwarciańskich rozlewisk. Oprócz tego wiele ciekawostek krajoznawczych: klasztor w Pyzdrach, Stary Konin, pozostałości obozu koncentracyjnego w Chełmnie, uroczy Uniejów i „sieradzkie morze”, czyli największy śródlądowy zbiornik wodny – Jeziorsko.
Nadwarciański Szlak Rowerowy- odcinek zachodni 123 km
Poznań -
Oborniki -
Stobnica -
Obrzycko -
Wronki -
Chojno -
Sieraków-
Międzychód


Zachodni odcinek Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego (NSR-W), otwarty w 2009 roku, jest udaną kontynuacją wschodniego odcinka szlaku (NSR-E), powstałego cztery lata wcześniej. Obecnie, całość, oznakowana jednolicie kolorem niebieskim, liczy 382 km i biegnie wzdłuż wielkopolskiego odcinka Warty. Chociaż odcinek zachodni jest nie tylko wiele krótszy, ale także o wiele łatwiejszy do przejechania od swego wschodniego odpowiednika, jednak tu i ówdzie może zaskoczyć niespodziewanymi trudnościami. Świetną alternatywę dla niego stanowi Szlak Stu Jezior.
Piastowski Trakt Rowerowy 104 km Poznań -
Gruszczyn -
Promno -
Rzegnowo -
Gniezno -
Rudki -
Kruchowo -
Izdby

Szlak Piastowski to jedna z najbardziej popularnych tras turystycznych w Polsce, wizytówka Wielkopolski. Malowniczy szlak, wiodący wśród pól i pagórków Pojezierza Gnieźnieńskiego, umożliwia zapoznanie się z dziejami państwowości polskiej od samego zarania. Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie, Pola Lednickie - miejsce słynnych religijnych spotkań młodzieży, Ostrów Lednicki – ruiny palatium pierwszych polskich władców, Gniezno –  katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiami św. Wojciecha, piękna bazylika w Trzemesznie, w końcu parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i wieża widokowa w Dusznie.
Pierścień Rowerowy dookoła Poznania 293 km Murowana Goślina -
Kostrzyn -
Kórnik -
Mosina -
Stęszew

Pierścień Rowerowy to pierwszy element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Jednocześnie do dziś jest on najbardziej popularną wśród poznańskich cyklistów trasa rowerową. Jego oryginalna struktura – koła z siedmioma szprychami – daje możliwość zaplanowania kilkunastu niepowtarzalnych, niezbyt długich wycieczek, zaczynających się i kończących w stolicy Wielkopolski.
Szlak łącznikowy do rezerwatu Gogulec 16 km Poznań -
Złotniki

Krótki szlak łącznikowy prowadzący do pólnocno-zachodniego odcinka Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania

Szlak łącznikowy nad Jezioro Lusowskie
31 km Poznań -
Dąbrówka
Lusówko
Krótki szlak łącznikowy prowadzący do zachodniego odcinka Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania

Szlak łącznikowy Doliną Głuszynki do Kórnika
23 km Poznań -
Leśniczówka Czołowo
Krótki szlak łącznikowy prowadzący do południowo-wschodniego odcinka Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania
Szlak Stu Jezior 115 km
Poznań -
Kiekrz -
Sobota -
Szamotuły -
Międzychód

Jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, jednego z ulubionych regionów letniskowych mieszkańców Poznania. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais – Sankt Petersburg).
Transwielkopolska Trasa Rowerowa- odcinek północny 200 km Poznań -
Szamotuły -
Czarnków -
Trzcianka -
Piła -
Jastrowie -
Podgaje -
Okonek

Szlak wiedzie ze stolicy Wielkopolski do najbardziej na północ wysuniętej gminy w województwie wielkopolskim – Okonka. Mimo dość znacznego dystansu trasę pokonuje się łatwo, gdyż w większości prowadzi szosami o małym natężeniu ruchu samochodowego. Po drodze czekają nas jedynie nieliczne piaszczyste, terenowe odcinki. Najdłuższy z nich znajduje się pomiędzy Piłą i Pleceminem – to jednak jednocześnie najciekawszy przyrodniczo fragment szlaku.
Transwielkopolska Trasa Rowerowa- odcinek południowy 270 km Poznań -
Miłosław -
Żerków -
Kalisz -
Ostrzeszów -
Siemianice

Południowy odcinek Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej był logicznym rozwinięciem idei swego północnego poprzednika. O ile jednak TTR-N obfituje głównie w lasy i jeziora, o tyle TTR-S jest jego przeciwieństwem. Południowa część TTR-u to głównie bezkresne pola i cenne zabytki historii i kultury. Tutaj też mamy okazję wjechać na najwyższe wzniesienia Wielkopolski.
Ziemiański Szlak Rowerowy 242 km Mosina -
Leszno -
Rawicz -
Turew -
Gostyń -
Pępowo -
Dubin


Ziemiański Szlak Rowerowy jest najbardziej „wielkopolską” trasą rowerową w całym Wielkopolskim Systemie Szlaków Rowerowych. To tutaj obejrzycie wiele ziemiańskich dworów, pałaców, stadnin konnych oraz  zabytkowych kościołów i klasztorów. Będziecie mieć okazję odwiedzić jedyny w swoim rodzaju skansen filmowy, a nawet przejechać się drezyną lub kolejką parkową. Jako słodki deser polecamy Szlak Miodowy…
Pętla dookoła Konina 69 km Żychlin -
Sławsk -
Kawnice -
Bieniszew -
Izabelin -
Brzeźno -
Żychlin

Można by rzec, że trasa ta to młodsza siostra Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania. Jej struktura - przypominajaca koło ze szprychami - daje pole do popisu mniej lub bardziej wprawionym rowerzystom. Okolice Konina zachwycą różnorodnością krajobrazu i unikatowym charakterem wielu zabytków. To tu znajdziecie najstarszy znak drogowy w Polsce czy ukryty w Puszczy Bieniszewskiej klasztor kamedułów - jeden z nielicznych na świecie.
Szlak łącznikowy: Konin- Żychlin 7 km Konin -
Żychlin

Krótki szlak łącznikowy prowadzący do południowego odcinka Pętli dookoła Konina. Po drodze okazja poznania najstarszej części Konina.

Szlak łącznikowy: Konin- Bieniszew
10 km Konin -
Bieniszew

Krótki szlak łącznikowy prowadzący do zachodniej ściany Pętli dookoła Konina.

Szlak łącznikowy: Konin- Grąblin
13 km Konin -
Grablin

Krótki szlak łącznikowy prowadzący do wschodniego odcinka Pętli dookoła Konina.